Bližanovy - Machov Bližanovy - Machov

O násUbytováníChov koníAktivity s koňmiOkolíKontakt

Okolí - hrady

Rabí

Rabí je nejrozsáhlejší česká hradní zřícenina, jež se může pyšnit jedním z nejvyspělejších obranných systémů své doby v Evropě. Popusťte uzdu své fantazii a nechte se unášet svými zjitřenými pocity - možná budete překvapeni, co vašim očím bylo dosud za kamennými zdmi skryto. Neváhejte a přijeďte navštívit sídlo jednoho z nejmocnějších rodů pozdně gotických Čech, pánů z Rýzmberka.

(více)

Rabí

Vodní hrad Švihov

Předchůdcem dnešního hradu byla vodní tvrz, kterou v první polovině 14. století nechal vybudovat Vilém ze Švihova. Tvrz nahradila starší panské sídlo ze 13. století, které stávalo na nedalekém kopci v místě dnešního kostela sv. Jiljí. Nedlouho poté získali Švihov páni z Rýzmberka a ze Skály, kteří se začali po Švihovu psát.

(více)

Vodní hrad Švihov

Radyně

Královský hrad Radyně byl postaven ve 14. stol. za vlády českého krále a císaře Římské říše Karla IV. Dnes již zřícenina hradu ve výši 569 m nad m. vévodí širému okolí. Je typickou dominantou celého Plzeňska. V českém prostředí se původní jméno Karlskröne neujalo, a tak po smrti Karla IV. byl hrad nazýván Radyní podle jména kopce a buližníkové skály, na níž byl hrad vybudován. Stavebně patří Radyně k rozvinuté pevnostní architektuře doby Karlovy.

(více)

Radyně

Potštejn u Žinkov

Hrad Potštejn vybudoval před rokem 1287 Půta z významného západočeského rodu Drslaviců. Ten se již tehdy psal po Potštejně, avšak nikoliv tomto: jednalo se o starší hrad Potštejn u Plzně. Půtův vnuk Procek se roku 1310 zúčastnil v Praze sněmu české šlechty o volbě českého krále Jana Lucemburského, kterému byla zaslíbena Eliška Přemyslovna. Zde se dostal do prudké hádky s pražským měšťanem Peregrinem Pušem.

(více)

Potštejn u Žinkov

Velhartice

Hrad byl založen mezi roky 1290 - 1310, jako rodové sídlo pánů z Velhartic. Stavbu započal Bohumil z Budětic, pokračoval Bušek starší a jeho syn Bušek mladší z Velhartic, oba oblíbení a věrní komorníci krále a císaře Karla IV. Dle doposud nám dostupných poznatků byl hrad v nejrannější podobě tvořen vysokou obvodovou hradbou s cimbuřím, situován na nejjižnější partii skalního ostrohu (dnešní horní nádvoří). Hradba zprvu kryla patrně spíše dřevěné či hrázděné stavby.

(více)

Velhartice

Spolupracujeme:

INGVAMA

 

Hipoturistika v ČR:

Hipoturistika v ČR

Design Písmoateliér
Programování FoXprofi.com